مرکز تحقیقات پرتودرمانی سرطان
شما اینجا هستید >   درباره مرکز > معرفی مرکز
درباره مرکز
امروزه سرطان یکی از بزرگترین معضلات سلامتی در ایران است. به زودی سرطان به دومین عامل مرگ و میر در کشور مبدل خواهد شد. با توجه به افزایش بروز و شیوع سرطان در ایران، رویکردی چند وجهی شامل درمان، پیگیری و پژوهش مورد نیاز است.

حدود 70-60% از بیماران مبتلا به سرطان در قسمتی از درمان خود، پرتودرمانی می شوند. پرتودرمانی نیز همانند جراحی و شیمی درمانی از مودالیته های مهم درمان سرطان است. پیشرفت های تکنیکی اخیر سهم پرتودرمانی را در درمان بیماران سرطانی افزایش داده و پزشک متخصص انکولوژی-پرتودرمانی در همه وجوه پژوهش سرطان نقش اصلی را ایفا می کند.

با توجه به این مطالب، در اسفند ماه سال 1393 مرکز تحقیقات پرتودرمانی سرطان موافقت اصولی تاسیس خود را از وزارت بهداشت و درمان در دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ نمود. این مرکز به طور ویژه بر روی تاثیرات پرتودهی یونیزان (پرتودرمانی) در سرطان و فیزیک بهداشت و جنبه های همه گیرشناسی آن (بار درمان و  حفاظت از تشعشع، سرطان ناشی از یونیزاسیون)، اصول برهمکنش پرتوهای یونیزان با موجودات زنده (فیزیک، رادیوبیولوژی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی)، مهندسی پزشکی تحویل درمان پیچیده و ابزار دوزیمتری، انکولوژی بالینی و همه زمینه های مربوط به تنظیم بیمار و تصویربرداری برای سیمولاسیون طراحی درمان پرتودرمانی، تحقیق می کند. 

همکاری مرکز تحقیقات پرتودرمانی سرطان با بخش انکولوژی-پرتودرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران (قدیمی ترین بخش درمانی و آموزشی انکولوژی- پرتودرمانی،فیزیک تشعشع و دوزیمتری در ایران با چهل سال تجربه و بیش از 2000 مورد جدید در هر سال) و همچنین مرکز تحقیقات سرطان و باقی بخش های پزشکی و جراحی در انستیتو کانسر، موجب شد تا دسترسی به انواع کثیری از آزمایش های بالینی و مطالعات علوم پایه امکان پذیر گردد. ما امیدواریم که مرکز ما بتواند پژوهشگران را تشویق کند تا به اهداف علوم بالینی و پایه در زمینه پرتودرمانی و درمان سرطان برسند.